poniedziałek, 25 listopada 2013

Karmię piersią- skąd mam wiedzieć, że moje dziecko najada się?

Cześć Mamuśki!

Pewnie niejedna z Was (karmiąca piersią), niejednokrotnie zastanawiała się, czy jej pociecha się najada, ile powinna przybierać, jak często powinna ją karmić? Cóż, odpowiedź na te pytania jest dużo łatwiejsza, kiedy karmimy butelką- za każdym razem w pełni kontrolujemy ilość zjedzonego pokarmu przez naszego Dzidziusia. Jak zatem mają sobie radzić Mamy karmiące piersią? Jest kilka sposobów…  ;)Pierwszą rzeczą, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę, to to, czy nasz Maluch aktywnie spożywa pokarm, czy może tylko lubi być blisko Mamusi, w związku z czym, większość czasu markuje i wcale nie pobiera pokarmu… Poza prawidłowym przystawieniem Dziecka do piersi (zasada „brzuszek do brzuszka”, nosek oparty o pierś, język na dolnej wardze, wargi obejmujące znaczną część brodawki) mamy jeszcze inne metody upewnienia się, że Dzidzia je. W czasie aktywnego ssania dzieci wydają charakterystyczny dźwięk podczas przełykania- brzmiący, jak powtarzana głoska „K”. Powinnyśmy także zauważyć regularne ruchy żuchwy oraz ruchy krtani (które możemy wyczuć, dotykając delikatnie krtani naszego Maluszka, w czasie, kiedy przełyka pokarm).Na pewno wiecie już o tym, że obecnie zalecane przez pediatrów jest karmienia piersią NA ŻĄDANIE, a nie jak to było kiedyś, co 2-3 godziny. Wprowadzono to między innymi dlatego, że nie wiadomo ile Dziecko dostarcza do organizmu pokarmu z piersi Mamy. Naturalnie, jeżeli masz pracowitego Smyka, który uwielbia jeść z Twojej piersi, to będziesz miała „spokój” i do 4 godzin, a jeżeli masz małego leniuszka- może Cię on wzywać i co godzinę…Aby Maluch prawidłowo się rozwijał i przybierał na wadze, zaleca się karmienie na żądanie:
- od 0 do 3 miesiąca życia à 8 do 12 razy na dobę,
- od 3 do 6 miesiąca życia à 6 do 8 razy na dobę,
- od 6 miesiąca życia à 4 do 6 razy na dobę.

Moje Drogie, nie zawsze należy cieszyć się faktem, że Malec przesypia całą noc. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że jest to dla nas niezwykle wygodne, niemniej jednak- dla prawidłowego rozwoju, powinnyśmy go same wybudzać w nocy, żeby coś tam jednak przekąsił. Wynika to również z faktu, że to właśnie w nocy (między 2 a 5 rano) nasz pokarm jest najbardziej treściwy (zawiera najwięcej tłuszczu, co naszego Szkrabowi jest baaaardzo potrzebne na tym etapie życia- nie musisz martwić się, że jeżeli będziesz karmiła w nocy, to będziesz miała małego grubaska…).  Dlatego też, wg pediatrów, przerwa między jednym, a drugim karmieniem w nocy, nie powinna być dłuższa niż 6 godzin (w ciągu dnia nie powinna przekraczać czterech!).Kolejnym dowodem na to, że Maluch najada się, jest ilość moczonych pieluch oraz oddawanych stolców w ciągu dnia. Dziecko powinno moczyć minimum 5 pieluch na dobę i oddawać 3 lub więcej papkowatych stolców (jeżeli chodzi o oddawanie stolców, to bywają też wyjątki od reguły… jednak wszystkie takie wyjątki powinny być skonsultowane z pediatrą, bo może to być po prostu taka „uroda” Waszego Dziecka, a może to wynikać z pewnych nieprawidłowości… dla własnego komfortu psychicznego- lepiej skonsultować to ze specjalistą).


Zawsze też możesz zwrócić uwagę na wygląd swoich piersi przed i po karmieniu. Jeżeli Maluch rzeczywiście się napracował, powinnaś mieć wrażenie, że przed karmienie były one trochę pełniejsze, niż po. JNajbardziej miarodajnym dowodem na najadanie się naszej Pociechy będzie jej przybieranie (zwiększanie masy ciała). Dietetycy oraz pediatrzy ustalili, że w ciągu pół roku od urodzenia Dziecko powinno podwoić swoją masę ciała, natomiast po upływie roku- powinno ważyć trzy razy więcej, niż przy urodzeniu.


Inne normy (na krótszy okres czasu) mówią, że prawidłowo dziecko powinno przybierać około 30 g/ dobę (przez pierwsze trzy miesiące), około 20 g/dobę (między 3 a 6 miesiącem życia) oraz około 10g/dobę po ukończeniu 6 miesiąca życia.  Jeżeli, przyrosty masy ciała Twojego Dziecka wynoszą mniej niż 500g (0,5 kg) na miesiąc à koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić przyczynę zwiększyć przyrost. Niewłaściwe przybieranie może wynikać z niewłaściwej techniki karmienia, nieodpowiedniej diety matki, zbyt małej ilości pokarmu… Czasami wystarczy po prostu uzupełniać Twój pokarm mlekiem modyfikowanym (cały czas dostarczasz przeciwciała i inne cenne składniki), o tym jednak powinien zadecydować specjalista.I to by było na tyle moje DrogieJ Mam nadzieję, że trochę Wam pomogłam w ocenie tego, czy Wasz Skarb najada się.  Jeżeli słyszałyście o innych metodach- bardzo proszę, podzielcie się nimi z nami! J


Pozdrawiam serdecznie,

Dietetyczna Mama;)


P.S.
Zapraszam do odwiedzania mojej strony na www.facebook.com/dietetycznamama
A także wszystkie Panie, które nadal są w ciąży zachęcam do czytania wcześniejszych postów dotyczących problemów i odżywiania w czasie ciąży. J Polecam!

(zdjęcie- źródło ogólnodostępne w internecie:
-http://info.edziecko.pl/szukaj/edziecko/waga+noworodka+tabela)