poniedziałek, 2 września 2013

Bolące plecy? -co robić (ćwiczenia rozluźniające część I)

Cześć Brzuchatki!
Dzisiaj temat trochę z innej beczki... Napiszę, co robić, kiedy zaczynacie odczuwać ból w plecach (odcinku lędźwiowym- dół pleców) oraz jak jemu zapobiegać.


Ból odcinka lędźwiowego w czasie ciąży jest niestety bardzo powszechnym problemem. Zmienia się środek ciężkości i naturalnie zaczynamy wypychać brzuch do przodu (nieustannie napinając odcinek lędźwiowy) i przybierać postawę zwaną "kaczy kuperek". Na dodatek, pod wpływem wzrostu masy naszych piersi zaczynamy się garbić. Można temu jednak zapobiegać- ćwicząc.

Wczoraj weszłam w ósmy miesiąc ciąży. Jestem aktywna ruchowo i wiecie co... jak na razie  (oby tak zostało ;)), nie wiem czym jest ból pleców w czasie ciąży! :) Jak to się stało? Jako instruktorka fitness prowadziłam jeszcze przed zajściem w ciążę (oraz na jej początku) zajęcia, które nazywają się Zdrowy kręgosłup. Pomagały one wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz działały rozluźniająco w tych partiach, w których było to wskazane. I wiecie co... do tej pory staram się wykonywać część z tych ćwiczeń (oczywiście wykonuję te, na które pozwala mi mój już całkiem okazały brzuszek ;)) i czuję się świetnie! Nie odczuwam bólu nawet wtedy, kiedy mam trochę bardziej męczący dzień.

Raz w tygodniu będę dzieliła się z Wami kilkoma ćwiczeniami, które pozwolą Wam wzmocnić oraz rozluźnić (w zależności od ćwiczenia) mięśnie.

Oto moje propozycje na dzisiaj:


  1. Kołysanie biodrami

    Bardzo łatwe do wykonania ćwiczenie, które zarazem jest niezwykle przyjemne i rozluźniające.

    Ustaw stopy na szerokość swoich bioder, następnie ugnij delikatnie nogi w kolanach i odłóż obie dłonie za siebie, na wysokości odcinka lędźwiowego. Teraz delikatnie i płynnie kołysz biodrami w przód i w tył. Postaraj się kołysać w ten sposób ok. 30 sekund.  2. Mobilizacja, czyli tzw. koci grzbiet w pozycji pionowej
    To ćwiczenie również nie powinno przysporzyć problemów. Jest łatwe i pozwala jednocześnie wzmocnić, a następnie rozluźnić mięśnie pleców.


Ustaw stopy na szerokość bioder. Ugnij nogi w kolanach, pochyl się delikatnie do przodu i odłóż dłonie na kolanach.
Przy WDECHU- schowaj głowę, zaokrąglij plecy i schowaj pupę pod siebie,
Przy WYDECHU- unieś głowę do góry, wyprostuj plecy wypychając klatkę piersiową do przodu i wypnij pupę.
Powtórz ćwiczenie 15 razy.


Trzymam za Was kciuki! Dbajcie o postawę swojego ciała! Pamiętajcie również, że ból pleców nie zawsze mija po ciąży, dlatego warto mu zapobiegać oraz z go łagodzić.

Pozdrawiam gorąco i aktywnie;)
Dietetyczna Mama ;)

P.S.
W razie pytań lub wątpliwości- zapraszam na moją stronę na facebook'u: www.facebook.com/dietetycznamama   :)