piątek, 4 października 2013

Cukrzyca Ciężarnych część III- wymienniki + przykładowy jadłospis

Witam moje DrogieJ

Cukrzycy w czasie ciąży- ciąg dalszy… ;) Dzisiaj będzie o wymiennikach oraz o tym, jak się w nich poruszać i jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis ułożony na ich podstawie…

Czy są wymienniki węglowodanowe? Specjaliści definiują w ten sposób, że „jeden wymiennik węglowodanowy, to ilość produktu, która zawiera 10 gramów węglowodanów przyswajalnych”. Taa… więc  z „naukowego” na ludzki… Drogie Ciężarówki, wymienniki węglowodanowe wskazują nam w ilu gramach wybranego przez nas produkty (weźmy na przykład chleb żytni razowy) znajduje się 10 gramów węglowodanów wpływających na poziom naszej glukozy we krwi (w przypadku naszego chleba żytniego razowego, aby dostarczyć 10 gramów węglowodanów przyswajalnych musiałybyśmy zjeść 20 gramów tego produktu à to nam da 1 wymiennik węglowodanowy).

Zatem wiemy już czym jest pojedynczy wymiennik węglowodanowy. Następne nasuwające się pytanie brzmi: „W jakim celu stosuje się te wymienniki?”.
Kontrolowana ilość przyjmowanych wymienników węglowodanowych w ciągu doby pozwala na utrzymanie na prawidłowym poziomie glukozy w naszej krwi- bez gwałtownych skoków. Jest to główne zadanie w leczeniu cukrzycy- unormowanie poziomu cukru! Dzięki temu, możemy być spokoje, że rozwój naszego Maluszka nie jest zaburzony i nie musimy obawiać się konsekwencji i powikłań wynikających z cukrzycy w czasie ciąży (jak już pisałam wcześniej- niektóre przypadki cukrzycy muszą być wspomagane insuliną! Jednak, bez względu na wszystko, dieta jest nieodzownym elementem leczenia tego zaburzenia metabolicznego).

Ok… wszystko fajnie, tylko ile niby powinno być tych wymienników w ciągu doby?
No cóż, to jest już rzecz indywidualna, która wylicza diabetolog i podaje Wam gotowe liczby. Ilość przyjmowanych wymienników węglowodanowych zależy od naszej masy ciała, wzrostu oraz wyliczonego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Przeciętne zapotrzebowanie u kobiet wynosi ponad 20 wymienników węglowodanowych, które lekarz rozdziela na poszczególne posiłki w ciągu doby (których jest 6-7). Najwięcej wymienników przypada na obiad, ponieważ jest to największy posiłek. Następne w kolejności są (po tyle samo- zazwyczaj) śniadanie i kolacja. Trochę mniej przyjmujemy na drugie śniadanie i podwieczorek, a najmniej na tzw. drugą kolację i posiłek przed snem (oj tak… wbrew pozorom- CAŁY DZIEŃ COŚ SIĘ JE!).

Już to obrazuję. Załóżmy, że powinnyśmy przyjąć 25 wymienników węglowodanowych (WW) w ciągu doby:

śniadanie- 5 WW
2 śniadanie- 3 WW
obiad- 7 WW
podwieczorek- 3 WW
kolacja- 5 WW

2 kolacja- 1 WW
przed snem- 1 WW




A oto przykładowy jadłospis (przy założeniu 25 WW):

Śniadanie
- 3 kromki chleba chrupkiego (po 15 gramów każdy)- 3 WW,
- masło -0 WW
- chuda wędlina (3 plastry)- 0 WW
- szklanka mleka- 1 WW
- łyżeczka miodu – 1 WW
RAZEM= 5 WW

2 śniadanie
- 150 ml soku pomarańczowego – 1,5 WW
- kromka żytniego chleba razowego (20 gramów) – 1 WW
- 150 gramów chudego twarogu – 0,5 WW
RAZEM= 3 WW

Obiad
- barszcz (1 szklanka)- 2 WW
- łosoś gotowany na parze- 0 WW
- ziemniaki (2 małe sztuki)- 2 WW
- surówka z 2 marchewek- 1 WW
i jabłka – 1 WW
- szklanka maślanki- 1 WW
RAZEM= 7 WW

Podwieczorek
- kawa zbożowa z mlekiem (200 ml)- 1 WW
- 4 morele- 2 WW
RAZEM= 3 WW

Kolacja
- 3 łyżki płatków owsianych- 2 WW
- jogurt naturalny (150 ml)- 1 WW
- ½ małego banana – 1 WW
- jedna mandarynka- 1 WW
- herbata- 0 WW
RAZEM= 5 WW

2 kolacja
- kromka pieczywa chrupkiego – 1 WW
- masło- 0 WW
- ½ świeżego ogórka- 0 WW
RAZEM= 1 WW

Przed snem
- 3 krakersy- 1 WW
RAZEM= 1 WW

RAZEM- CAŁA DOBA: 25 WW


I tak to mniej więcej wygląda… Nie jest to trudne. Na pewno każda z Was jest w stanie sobie z tym poradzić. Gramatura podana przeze mnie nie wzięła się z głowy ;) Każda Ciężarna, która boryka się z cukrzycą, otrzyma od swojego diabetologa listę żywności, wskazującą, jaka ilość danego produktu odpowiada jednemu wymiennikowi węglowodanowemu i na tej podstawie sama będzie mogła ułożyć sobie menu… J

Także spokojnie, na pewno sobie poradzicie! Jakbyście miały jakieś pytania albo coś byłoby niejasne (np. jak ułożyć taką dietę albo czy ułożyłyście dobrze)- piszcie! J Chętnie Wam pomogę! J                www.facebook.com/dietetycznamama

Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyczna Mama ;)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz