czwartek, 23 stycznia 2014

Nietolerancja laktozy u Malucha- jak sobie z tym radzić?

Cześć Dziewczyny!

Dzisiejszy post jest na prośbę jednej z czytelniczek- PROBLEM NIETOLERANCJI LAKTOZY.
Jak to zatem jest, jak sobie z tym radzić karmiąc piersią oraz czy to mija- wszystko na ten temat w dzisiejszym poście! JNietolerancja laktozy u Malucha to problem z trawieniem cukru mlecznego. Niestety wiąże się to z nietolerancją nie tylko mleka w jego czystej postaci, ale i wszelkich jego przetworów takich jak:

  •          Jogurty,
  •          Kefiry,
  •          Maślanki,
  •          Śmietana,
  •          Sery białe, twarogowe, żółte,
  •          Serki do smarowania pieczywa,
  •          MASŁO,
  •          Plus wszelkie produkty, które w swoim składzie mają mleko w proszku lub zwykłe modyfikowane z którego nie została wyizolowana laktozaZ czego do wynika? Najczęściej jest to po prostu brak lub niewystarczająca ilość produkowanego enzymu rozkładającego ten cukier- LAKTAZY. 

Jego brak objawia się bólem brzuszka (kolkami) lub zmianami skórnymi  (trądzikiem, wysypką) u naszego Malucha. Może też zaburzać prawidłowy przyrost masy ciała dziecka.


Co może zrobić Mama karmiąca, aby ulżyć swojemu Maleństwu?

Przede wszystkim  zrezygnować zupełnie z produktów, które wymieniłam powyżej (uważajcie też na pieczywo- czasami jest ono robione na maślance; pamiętajcie też o dokładnym czytaniu etykiet w gotowych produktach).


Niestety- przy silnych reakcjach Malucha nie zawsze eliminacyjna dieta Mamy da zamierzone skutki
… Muszę wspomnieć Wam o tym, moje Kochane, że mleko matki samo z siebie zawiera duże ilości laktozy (dużo większe niż np. mleko krowie). Najbogatsze w ten cukier jest tzw. mleko pierwszej fazy, czyli pierwsze 3-5 minut jedzenia naszego Smerfa.
Dlatego też, jeżeli sama dieta eliminacyjna nie pomoże- Mamy mają jeszcze dwa wyjścia…

1. Odciągnij mleko tak, aby Malec dostał jak najmniej pokarmu pierwszej fazy (użyj laktatora przez około 4 minuty przed karmieniem) następnie od razu podaj pierś dziecku.

2. Zaopatrz się w kropelki dla niemowląt zawierające enzym LAKTAZĘ (ja przez pierwszy tydzień używałam kropelek Delicol- nie wiem, czy wiecie, że na rynku dostępne są różne rodzaje kropelek dla niemowląt, ponieważ mogą być różne przyczyny bolącego brzuszka; wyróżnia się przede wszystkim problem z tolerancją laktozy lub nadmierne gromadzenie się gazów) i staraj się podawać dziecku zgodnie z ulotką.
WAŻNE!

Bardzo ważne, aby Mama będąca na tzw. diecie bezmlecznej UZUPEŁNIAŁA WAPŃ! Możesz to zrobić przez przyjmowanie preparatów farmakologicznych (w aptece dostępne są w postaci tabletek musujących- do picia lub powlekane)  albo przez picie dziecięcych mieszanek mlecznych niezawierających laktozy (np. nutramigen). Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie obu tych wariantów.Jeżeli mimo interwencji w naszą dietę Maluch nadal ma problem- konieczne może być przejście na mleko modyfikowane pozbawione laktozy.

Nie musisz się jednak martwić. U wielu Maluszków ta nietolerancja jest chwilowa. Dlatego też, co jakiś czas możesz robić próbę (wcześniej oczywiście powinnaś ustalić to z lekarzem), tzw. EKSPOZYCJĘ, aby sprawdzić, czy Twój Niuniuś nadal ma problem z trawieniem  laktozy.


Mieszanki bezlaktozowe to np.:
- nutramigen,
- acidolac junior,
- enfamil 0-lac.


Najważniejsze jest jednak to, żebyście upewniły się, że problemy Waszych Maluchów wywołane są właśnie nietolerancją laktozy, ponieważ dosyć często okazuje się, że to nie to jest przyczyną. Dlatego koniecznie skontaktujcie się z pediatrą.Wiele Mam działających na własną rękę, jak się później okazuje, bez powodu skazała się na niedobory wynikające z ubogiej diety, a przecież musimy się dobrze odżywiać, żeby mieć siłę czuwać przy naszych Pociechach.I to by było na tyle… J Jeżeli będziecie miały jakieś pytania dotyczące tego lub innego zagadnienia- wiecie gdzie mnie szukać… ;)Pozdrawiam,
Dietetyczna Mama ;)
P.S.
Zapraszam serdecznie do odwiedzania mojej strony: www.facebook.com/dietetycznamama
Wszystkie te  z Was, które są jeszcze Ciężarówkami zapraszam do czytania wcześniejszych postów (zaczynając od lipca). Znajdziecie tam mnóstwo porad dotyczących żywienia w czasie ciąży oraz przepisy na smaczne, zdrowe i wartościowe potrawy. Zachęcam…. J

(zdjęcie- źródło ogólnodostępne w internecie:
-http://www.winiary.pl/kulipedia.aspx/artykul/143/nietolerancja-laktozy
-
http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/zdrowie/laktoza.php)